Rezumat live a finalei zilei 1

Încercări ale Campionatului Mondial al SUA 2022

MARTI SEARA Foaie TERMICA

Primii membri ai echipei S.U.A. își vor rezerva biletele pentru Campionatele Mondiale din 2022 și Campionatele Pan Pacific de juniori în timpul ultimei sesiuni de diseară de la Greensboro.

Va fi un câmp plin care caută să reprezinte Statele Unite în 200 fluture, cu Hali Glitter, Croșetă Charlotte, Emma Sticklen, Regan Smithși Olivia Carter toate postând mai puțin de 2:10 în serii în această dimineață. Pe partea bărbaților, Julian Trenton este în poziția de a câștiga primul său loc într-o echipă de seniori LCM din SUA, după ce a postat timpul de zbor cu numărul 3.200 din lume din acest an (1:54.34) în preliminarii. olimpici Zach Harting și Hunt Kalisz îl va provoca pe Julian.

Finala de 100 libere va determina nu numai calificările pentru cursele individuale, ci și componența celor 400 de ștafete libere. Nathalie Hinds a fost singurul înotător sub 54 de secunde în această dimineață (53.77), în timp ce Claire Curzan, Torri Huske, Mallory Comerfordși Abația Weitzeil toți s-au calificat în finală cu mai puțin de 54,2 secunde. Caeleb Dressel a condus calificările în cursa masculină cu 48.12; Ryan a ținut, Drew Kiblerși cursuri Curry toate au avut mai puțin de 48,4.

Campioni olimpici Katie Ledecky (8:11.83) și Bobby Fink (14:39.65) va ocupa benzile din mijloc în finalele cronometrate ale probelor de 800 m, respectiv 1500 m liber. olimpici Katie Grimes și Leah Smith sunt al doilea cel mai rapid semințe din 800, în timp ce Charlie Clark și Will Gallant conduce restul haitei în anii 1500.

Cursa începe la 6:00 p.m., ora de Est.

marți 26 aprilie

200 m fluture feminin – finală

• Record mondial: 2:01.81 – Zige Liu (2009)
  • Record american: 2:04.14 – Mary Descenza (2009)
  • S. Record deschis: 2:05.85 – Hali Flickinger (2021)
  • Record mondial pentru juniori: 2:06.29 – Suzuka Hasegawa (2017)

8. Amanda Ray, Florida – 2:10.70

Într-o repetare a rezultatului de la probele pe echipe olimpice din vara trecută, Hali Glitter și Regan Smith a terminat pe primele două locuri, ambii câștigând probabil locuri la Campionatul Mondial. Flickinger a condus ritmul de la început, conducând toți cei patru pereți. Ea era în sus de aproximativ o lungime a corpului la jumătatea drumului și, în timp ce Smith părea că ar putea face o mișcare în al treilea 50, a fost Flickinger până la capăt. Ea a împărțit 1:00.17-1:06.18 pentru a câștiga în 2:06.35, al treilea cel mai rapid timp din lume până acum în acest an.

200 m fluture masculin – finală

• Record mondial: 1:50.73 – Kristof Milak (2019)
  • Record american: 1:51.51 – Michael Phelps (2009)
  • S. Record deschis: 1:52.20 – Michael Phelps (2008)
  • Record mondial pentru juniori: 1:53,79 – Kristof Milak (2017)

8. Jace Crawford, Florida – 1:57.09

Luca Urlando i-a smuls o victorie aparent sigură Julian Trenton în ultimii 15 metri, învingându-l de la 1:54.10 la 1:54.22. Julian a ieșit foarte repede, conducând terenul cu 25,1-53,5 la pereții de 50 și 100. A condus cu 1:22,9 la 150 și s-a întors acasă cu un avans la lungimea corpului. Urlando a venit acasă în 30.28 în al patrulea 50, învingându-l pe Julian cu 0.96 (31.24) și a luat victoria cu 0.12.

Olimpic 2020 Zach Harting, care a câștigat acel eveniment la probe cu 1:55.06, a terminat pe locul al treilea în 1:55.09.

100 m liber feminin – finală

• Record mondial: 51,71 – Sarah Sjostrom (2017)
  • Record american: 52,04 – Simone Manuel (2019)
  • S. Record deschis: 52.54 – Simone Manuel (2018)
  • Record mondial pentru juniori: 52,70 – Penny Oleksiak (2016)

8. Olivia Smoliga, Sun Devils – 54.55

Este o schimbare a gardei la 100m liber feminin, cu Torri Huske și Claire Curzan înfrângând veteranii în fruntea listei.

de Cal Abația Weitzeil, care a câștigat evenimentul la probe vara trecută, a fost primul în 50, înregistrând 25.34 înaintea lui Huske și Curzan. Huske a venit acasă în 27.58, trecând de Weitzeil la jumătatea celui de-al doilea 50, pentru a câștiga în 53.35. Vara trecută, ea a terminat pe locul 10 în semifinale cu 54.18. Curzan, care a ocupat locul 12 la probe anul trecut (54,39), a pus mâna pe zid cu 1/100 înaintea lui Tennessee. Erika Brownfinalist vara trecută.