Rezumat live a primei zile

PROBE CAMPIONATUL MONDIAL SUA 2022

MARȚI DIMINEAȚA FOI DE CALIDURA

Probele internaționale pe echipe ale Statelor Unite, care vor servi drept competiție de selecție pentru această vară, inclusiv Campionatele Mondiale din iunie, încep în această dimineață la Greensboro, Carolina de Nord. Ziua 1 va include curse preliminare de 200 fluture și 100 stil liber. 800 m liber feminin și 1500 m liber masculin vor fi, de asemenea, disputate astăzi în curse finale cronometrate, cu primele runde de înot în această după-amiază înainte de cursa primelor runde din finală. Cursa începe la ora 9 a.m., ora de Est.

Boboc la Stanford Regan Smith fruntea 200 fluture feminin și coechipierul ei olimpic Hali Glitter este chiar în spatele ei cu perechea cu mult înaintea haitei. de Cal Julian Trenton este primul cap de serie la 200 fluture masculin, dar studentul Georgiei Luca Urlandoa treia sămânță, deține de fapt cel mai rapid record din domeniu de la liceu.

Mulți olimpici evidențiază proba de 100 m liber feminin, cu Abația Weitzeil, Torri Huske și Erika Brown ținând primele trei semințe. Florida Pro Caeleb Dresselal treilea cel mai rapid om din toate timpurile la 100 stil liber, deține capul de serie la masculin.

200 m fluture femei

• Record mondial: Zige Liu (CHN): 2:01,81 (2009)
  • Record american: Mary Descenza (2009): 2:04.14
  • Record deschis în Statele Unite: Hali Glitter (SUA): 2:05,85 (2021)
  • Record mondial pentru juniori: Suzuka Hasegawa (JPN): 2:06,29 (2017)

8. Amanda Ray (FLOR): 2:10,85

A existat o întârziere mare înainte de runda a treia din cauza unei erori aparente în sistemul de cronometrare, dar asta nu a respins a doua cap de serie. Hali Glitter, care a câștigat runda în 2:07.75. Flickinger a terminat ca cel mai bun calificat.

Primul din serie Regan Smith a folosit un mijlocaș puternic pentru a câștiga cu ușurință runda în 2:09.83. Smith s-a calificat pe locul patru la general după serii.

Charlotte Hook de la TAC Titans, o elevă de liceu angajată la Stanford, a câștigat selecția în 2:09.51 pentru a se califica pe locul al doilea în general.

200 m fluture bărbați

• Record mondial: Kristof Milak (HUN): 1:50,73 (2019)
  • Record american: Michael Phelps (2009): 1:51,51
  • Record US Open: Michael Phelps (SUA): 1:52.20 (2008)
  • Record mondial pentru juniori: Kristof Milak (HUN): 1:53,79 (2017)

8. Nicolas Albiero (UOFL): 1:57,81

de Cal Julian Trenton a aruncat o serie uriașă în preliminarii, tăind aproape patru zecimi din cap de serie pentru a lua capul de serie în 1:54.34. A înotat departe de căldură și a ținut ultimele 50.

Zach Harting, profesionist din Louisville, a câștigat în runda sa, deținând a doua sa cap de serie pentru a se califica pe locul 2 în 1:55.83. Atingându-se chiar în spatele lui în cursa sa, profesionistul georgian Chase Kalisz s-a calificat pe locul al treilea în 1:56.04.

Luca Urlando, care a fost a treia cap de serie, s-a calificat pe locul patru în 1:56.50. Urlando a părut puternic în primele 150, dar o ultimă fracțiune de 32 de secunde l-a văzut dispărând la 1:56, cu mult sub cel mai bun punct din viață.

În ciuda faptului că nu s-a calificat în finala A, Thomas Heilman, în vârstă de 15 ani, de la Cavalier Aquatics, a înregistrat un nou record de 1:58,01 pentru a avansa în finala B.

8. Kate Douglass (UVA): 54,58

Natalie Hinds, profesionistă din Florida, a înregistrat un 53.77 impresionant pentru a ocupa prima cap de serie înainte de finală. Hinds a fost membru al echipei olimpice vara trecută în ștafeta 4×100 liber.

Claire Curzan, seniora TAC Titans, a fost la egalitate cu viitorul coechipier din Stanford Torri Huske pentru al doilea în 54.16, în timp ce profesionistul Louisville Mallory Comerford a scăzut puțin din cap de serie pentru a se califica pe locul al patrulea în 54.18.

Primul din serie Abația Weitzeil s-a calificat pe locul 5 în 54.19, în timp ce Tennessee pro Erika Browncare a reprezentat Statele Unite în acest eveniment la Jocurile Olimpice vara trecută, s-a calificat pe locul 6 în 54.27.

100 m liber bărbați

• Record mondial: Cesar Cielo Filho (BRA): 46,91 (2009)
  • record american: Caeleb Dressel (2019): 46,96
  • Record deschis în Statele Unite: Caeleb Dressel/Ryan Held (SUA): 47,39
  • Record mondial pentru juniori: Andrei Minakov (RUS): 47,57 (2020)

8. Justin Ress (MVN): 48,73

Primul din serie Caeleb Dressel s-a ocupat de afaceri în această dimineață, calificându-se primul în 48.12. L-a reținut pe Brooks Curry, care a câștigat titlul NCAA luna trecută. Curry s-a calificat pe locul patru în 48.36.

Ryan Held, profesionist din Arizona State, s-a calificat pe locul al doilea în 48.20, în timp ce seniorul Texas Drew Kibler s-a calificat pe locul al treilea în 48.28. Seniorul Florida Kieran Smith, cel mai bine cunoscut pentru priceperea sa la mijlocul distanței, a părut să-și extindă raza mai scurtă, în timp ce a scăpat cu aproape o secundă completă de cap de serie pentru a se califica pe locul cinci în 48.50.